Sertifikati energetske efikasnosti u Crnoj Gori

S obzirom na to da se ANNI Engineering ozbiljno bavi energetskom efikasnošću, željeli bismo da bliže da objasnimo značaj sertifikata energetske efikasnosti i odgovorimo na neka često postavljana pitanja.

1. Šta znači sertifikat energetske efikasnosti za objekte?

Sertifikat energetskih performansi (energetske efikasnosti) podrazumijeva dokument na kom je naznačen energetski razred određenog objekta, pri čemu je ocjena A najbolja ocjena koja označava energetski efikasan objekat. Sertifikat je izdalo ovlaščeno lice za obavljanje ove vrste poslova.

Sertifikacija zgrada u Crnoj Gori koja će se vršiti u skladu sa Zakonom o efikasnom korištenju energije (objavljeno u službenom listu Crne Gore br. 57/14, 3/15, 25/19) i Pravilnika o minimalnim zahtjevima energetske efikasnosti zgrada, biće izvođena uz korištenje nacionalnog softvera MEEC (eng. Montenegrin Energy Efficiency Certification) i biće obavezna za sve objekte koji se po osnovu izgradnje, prodaje ili izdavanja budu pojavljivali na tržištu.

Sertifikacija zgrada zahtijeva, između ostalih dokumenata, izradu dokumenata pod nazivom Sertifikati Energetskih Performansi (eng. Energy Performance Certificates – EPC) za zgrade, koji moraju biti proračunati pomoću ovog softvera.

2. Koji objekti su dužni da imaju ovaj sertifikat?

Objekti u Crnoj Gori, koji su planirani za sertifikaciju su svi objekti u rezidencijalnom sektoru, tj. zgradarstvu (stambene zgrade, privatne kuće i vile), poslovnom i industrijskom sektoru (poslovni objekti, prodajni objekti, objekti za proizvodnju, usluge i drugu djelatnost, itd.), sektoru turizma (hoteli, moteli, odmarališta, restorani, kafići, privatni stanovi za smještaj turista), sportski objekti, i svi ostali objekti u Crnoj Gori koji će izlaziti na tržište po osnovu prodaje ili rentiranja (izdavanja). Prošlo je preko 10 godina od kako su u Njemačkoj ovi sertfikati obavezni.

3. Zbog čega Crna Gora mora da započne sertifikaciju?

Podnošenjem zahtjeva za punopravno članstvo u Evropskoj uniji 15. decembra 2008. godine Crna Gora preuzela je obavezu da ispuni uslove definisane u Poglavlju 15, tj. Poglavlju Energetike. Crna Gora je poglavlje Energetike otvorila krajem 2015. godine, a jedna od obaveza u ovom poglavlju je i usklađivanje sa pravnom tekovinom o energetskoj efikasnosti. Primjena ovih propisa za Crnu Goru donosi mnoge benefite: uštede električne energije, povoljnije cijene, a samim pristupom Evropskoj uniji Crna Gora dobija veću sigurnost snadbijevanja energijom, unapređenje zaštite životne sredine, povećanje korišćenja obnovljive energije i drugi niz koristi koje se dobijaju pri usklađivanju standarda sa Evropskom unijom.[1]

4. Koje još benefite ima ovaj sertifikat?

Ovaj sertifikat vas značajno može zaštititi kao potrošača. Naime, prilikom kupoprodaje/rentiranja stana/objekta, potrebno je da vam prodavac pokaže sertifikat o energetskim performansama izdat od strane ovlašćenog lica. Na osnovu toga možete odlučiti koji objekat vam je isplativiji, jer će vam sertifikat ukazati na to u kom će objektu biti veća potreba za potrošnjom električne energije.

Izvor: https://www.eu.me/poglavlje-15-energetika/