Nastanak i predikcije o potrebi za zelenim krovovima u urbanizovanim sredinama?
Prema mnogim istraživanjima, oko 70% svjetske populacije će do 2050 godine živjeti u gradovima. Razlog tome su svakako veći pristup inovacijama, tehnologijama, šansama za usavršavanje i većim mogućnostima za pronalazak posla. Ipak, to će za urbanizovane zajednice da predstavlja veliki izazov po pitanju održavanja i unapređenja kvaliteta života.
I danas, sve veći porast populacije i izgrađene površine u urbanim sredinama stvorio je manju komfornost življenja, lošiji kvalitet života stanovnika u gradovima, a na većoj razmjeri uticao je i na klimatske promjene i prirodne katastrofe. Kao jedan od načina za prevazilaženje ovih problema sa kojim se bori savremeno društvo predstavljaju zeleni krovovi koje je razvila današnja arhitektura pri nalaženju održivih rješenja za savremenu gradnju.
Zeleni krovovi su nova tehnologija zelene gradnje koja predstavlja vegetacioni sloj na krovu.
Osnovna podjela zelenih krovova je na ekstenzivne i intenzivne zelene krovove. Vrste vegetacije, supstrata i ostalih slojeva se razlikuju u zavisnosti od vrste zelenog krova.
Na ekstenzivnom zelenom krovu formira se lagana vegetacija koja zahtijeva minimalno održavanje i sade se uglavnom sedumi.
Intenzivni tip zelenog krova, najčešće se može smatrati krovnim baštama, zahtjevniji su za izgradnju i održavanje, ali daju i veći efekat.Neke od prednosti zelenih krovova su: smanjenje troškova za potrošenu energiju, povećanje vrijednosti nekretnine, smanjenje uticaja ekstremnih temperaturnih vrijednosti i gradskih ostrva toplote, novi prostori za odmor – relaksaciju i interakciju stanovnika, poboljšanje kvaliteta života, kao i mnoge druge prednosti.
Zeleni krovovi mogu biti primijenjeni na različitim tipovima objekata: stambene i poslovne zgrade, industrijski, edukativni i javni objekti, privatne kuće i ostali tipovi objekata.
Dosadašnja istraživanja pokazuju da bi zeleni krovovi mogli da transformišu gradove i pomognu im u građenju dugoročne održivosti. Kako je jedan od glavnih benefita zelenih krovova njihova sposobnost da smanje uticaj temperaturnih vrijednosti, mišljenja smo da bi Podgorica (koja je po nezvaničnim podacima sedmi najtopliji grad u Evropi) imala višestruke benefite od ulaganja u ovakve projekte.